Kadınlardaki Suçluluk Duygusunun Nedeni

Suçluluk duygusu yapmak istemediğiniz veya yapmayacağınız bir şeylere bile “evet” demenize neden olur. Suçluluk duygusu; yanlış bir şey yaptığını var sayma, kendini kötü insan olarak damgalama, kişiselleştirme, mükemmeliyetçi -meli, -malılı cümle kategorileri yaratmaktadır.

Benliklerine Sindirirler

Suçluluk duygusunun temelleri çocukluk yıllarında atılmaktadır. Çocukluk döneminde yapılan duygusal baskılar çocuklarda yoğun bir duygu çöküşüyle suçluluk duygusu yaratmaktadır. Davranışın yanlışlığını değil suçluluğu altında küçük bedenleri ezilir. Duygusal baskılarla suçluluk duygusu cezayı kendi kendine yaratmaktadır. Kız ve erkek çocuklar doğdukları andan itibaren cinsiyet gereklerine göre toplumsal özellikler kazanır. Bu kazanımlarını da zaman içinde benliklerine sindirirler. Kadınlarda suçluluk duygusu cinsiyet gerekleri adı altında verilen kültürel öğretilerde daha yoğun gözlenmektedir.

Kadın yanlış davranışlar sergilediğinde kötü insan olarak damgalanacağı korkusuyla büyür. Kılık kıyafetinden tutunda eşiyle çocuğuyla ailesiyle çevresiyle ilişkilerinde bile dikkatli olmalıdır. İstediği gibi değil ailenin çevrenin beklentilerine göre davranışlar sergilemeli, yoksa kötü bir evlat veya kötü bir kadın olarak görülür. Kendisine yüklenen aşırı beklentili rolleri yerine getiremediğini izlenimine kapılır. Bu da onda ben kötü insanım düşüncene neden olur. Kendisini suçluluk duygusuna sürüklenmiş bulur. “Kötü bir anneyim.” Çocuğuma böyle davranıyorum veya “Kötü bir partnerim.” eşime şöyle davranıyorum düşünceleri kapılıp suçluluk duygusunun çarpıtmalarında sıkışıp kalmaktadır.

Hataları Kişiselleştirir

Kadın yapılan bir hata karşısında hatayı, kendisi yapmış da yapmamış da olsa yapılan hatada suçu olduğu düşüncesine kapılır. Böylece hataları kendisinde kişiselleştirir. Aldatılan bir kadın sanki kendi aldatmış gibi kendini bundan sorumlu tutar ve suçluluk duygusu içine girer. Diyelim ki kadın kendisine saldırgan, incitici davranan erkek arkadaşına karşı yapıcı bir eleştiride bulunur. Ancak arkadaşının üzüntüsü karşısında kendisini suçlu hisseder. Aslında bu arkadaşının uygunsuz davranışının bir sonucudur ama kadın kendi suç işlemiş gibi davranabilmektedir. Acının sorumlusu acıyı yaratandır onu gözler önüne seren değildir.

Mükemmeliyetçi Yaklaşırlar

Toplum kadınlardan iyi bir anne, eş, sevgili vb. roller beklemekte bu da kadında bağımlılık yaratmaktadır. Kadın bu rolleri en iyi şekilde yerine getirmelidir. Kadına mükemmel olması, her şeyi bilmesi, her şeye gücünün yetmesi gerektiği algısı verilir. Kadın kendi kendine kurduğu -meli, -malılı cümlelerle kendisini suçluluk duygusuna sürükler. Mükemmeliyetçilik içeren gerekçeli cümleler aşırıya kaçtığında kendisine zarar verici olabilmektedir. Oysa kendisinin de insan olduğu hatalar yapabileceği yanlış tercihlerinin sonuçlarını yaşadığının bilincine varsa, suçluluk duygusunu değil sağlıklı bir pişmanlık duygusunu yaşar. Öğretiler ve çarpıtmalar sarmalında sıkışıp kalan insanlar, toplumumuzda erkeklerden ziyade kadınlar, suçluluk duygusunu daha yoğun hissetmektedir.

You May Also Like

About the Author: golge

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir